
Wiek biologiczny, a czynniki starzenia. Badanie
7 maja 202321 kwietnia na łamach czasopisma „Cell Metabolism” pojawił się raport naukowców z Brigham and Women’s Hospital na temat tak zwanego wieku biologicznego. Wiek biologiczny człowieka wskazuje faktyczny stan zużycia organizmu i nie zawsze pokrywa się z ilością przeżytych lat. Różnego typu stres przesuwa wiek biologiczny mocno do przodu. Ciało postarzają m.in. niektóre operacje, choroby i ciąża. Okazuje się jednak, że można go także skutecznie cofnąć.
Naukowcy w swoich analizach sprawdzali zdrowie tkanek i komórek oraz metylację DNA – modyfikację genomu, która ma ścisły związek z biologicznym wiekiem organizmu.
Jak podkreślają, ich wyniki podważają koncepcję, że biologiczny wiek może tylko się zwiększać wraz z upływem czasu. Sugerują, że mogą istnieć sposoby na spowolnienie jego wzrostu, a może nawet częściowe cofanie. Kiedy stres ustępował, biologiczny wiek wracał do pierwotnych wartości. Oznacza to, że sposoby powrotu do równowagi po stresie mogą zwiększać długowieczność. Dodatkowo każda aktywność fizyczna, zwłaszcza regularne uprawianie sportu oraz odpowiednia dieta również przyczyniają się do poprawy wieku biologicznego.