
Nawadnianie organizmu w upalne dni
27 lipca 2022Nawadnianie organizmu, jak już nieraz wspominałam, jest szczególnie ważne, zwłaszcza w takie dni jak teraz. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, 21 lipca 2022 termometry we Wrocławiu wskazywały 37,4C. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej w lipcu.
Wysokie temperatury i silne nasłonecznienie sprawiają, że nasze ciało zaczyna się pocić, żeby ochronić organizm przed przegrzaniem, tracąc przy tym dużo wody, a wraz z jej ubytkiem, także elektrolitów.
Pierwszym symptomem odwodnienia jest silne pragnienie. Odczuwamy suchość w ustach, a następnie zmęczenie i osłabienie. Łatwo można także zauważyć zmniejszenie ilości i częstotliwości oddawanego moczu oraz zmianę jego koloru na ciemnożółtą. W dalszej kolejności odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzenia podstawowych jego czynności. Przede wszystkim dochodzi do nieprawidłowej pracy nerek, serca i układu nerwowego. Może pojawić się także problem z pamięcią i koncentracją. Ubytek wody w chrząstkach stawowych wywołuje dodatkowo bóle stawów, a niskie stężenie elektrolitów, w tym magnezu, przyczynia się do skurczów i drżenia mięśni. W skrajnych przypadkach odwodnienie organizmu może prowadzić także do zaburzeń świadomości i śpiączki, zagrażając życiu.
U dzieci odwodnienie rozpoznaje się znacznie wcześniej niż u dorosłych, a jego skutki są dużo poważniejsze. Odwodnione dziecko, jeśli płacze to bez łez, jest ponadto senne i słabe. U niemowląt zapada się także ciemiączko.
Pamiętajmy więc, aby skutecznie nawadniać ciało. W „typowy” dzień powinniśmy przyjmować około 2 litrów wody lub innych płynów w ciągu dnia, ale podczas upałów ilość tę należy znacznie zwiększyć, w skrajnych przypadkach, nawet dwukrotnie. W takcie upałów zalecam picie często i małymi łykami, wówczas woda wchłania się najlepiej. Polecam również wodę mineralną, najlepiej niegazowaną. Można pić także izotoniki, herbatki owocowe i ziołowe, soki owocowe i warzywne, ale uwaga (!) do nawadniania organizmu nie nadaje się kawa, ani herbata, ponieważ płyny te zwiększają diurezę, czyli wydalenie moczu.