Nadmierne picie alkoholu, a jego wpływ na mózg. Badanie

6 listopada 2018 Autor admin

23 października na łamach czasopisma „Frontiers in Genetics” pojawił się artykuł naukowców z Oregon Health & Science University, w którym pokazano wyniki badań wpływu alkoholu na mózg myszy. W tekście stwierdzono, że w przypadku samic powtarzające się nadużywanie alkoholu wpływało na geny związane z sygnalizacją hormonalną i funkcjonowaniem układu immunologicznego, natomiast u samców – na geny związane z sygnalizacją nerwową.
Naukowcy badali w jądrze półleżącym myszy wpływ wielokrotnego upijania się na ekspresję 384 genów, wcześniej zidentyfikowanych jako mające związek z uzależnieniami i nastrojem. Spośród łącznie 106 genów, na które wpływało nadmierne spożywanie alkoholu, tylko 14 podlegało pod wpływem częstego picia zmianom zarówno u samców, jak i samic. Co ciekawe, aktywność tylko czterech z tych 14 genów zmieniała się w tym samym kierunku, zaś u każdej płci 30 najważniejszych genów regulowanych przez nadmierne spożywanie alkoholu nie było tymi samymi genami.


Uzyskane wyniki mają istotne znaczenie dla leczenia zaburzeń spowodowanych nadużywaniem alkoholu, ponieważ podkreślają znaczenie terapii odpowiednio dobranej do pacjentów płci męskiej i żeńskiej.