
Faffobia, czyli stygmatyzacja i dyskryminacja osób otyłych
14 marca 2023Według badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” w lutym 2022 przez agencję badawczą SW Research w Polsce aż 45% osób z otyłością przyznało, że osobiście doświadczyło zwracania uwagi na ich masę ciała, a 35% spotkało się z przemocą słowną związaną z otyłością. Jak przyznano, osoby z otyłością są dyskryminowane nawet w placówkach ochrony zdrowia, a aż 40% badanych spotkało się z niewłaściwym traktowaniem ze strony pracowników medycznych.
Problem ten stał się ostatnio coraz bardziej znaczący w naszym kraju. Nagłośniono go między innymi w programach telewizyjnych jak i w Internecie.
Zjawisko to, będące swego rodzaju stygmatyzacją otyłości oraz dyskryminacją osób o określonych rozmiarach doczekało się nawet własnej nazwy. Jest tu mowa o tak zwanej fatfobii.
Musimy wszyscy zrozumieć, że otyłość jest chorobą a nie defektem estetycznym, a brak powszechnej zgody na to skutkuje społecznym przyzwoleniem na stygmatyzację, wykluczenie i negatywną ocenę chorych, czego na tak dużą skalę nie obserwuje się w przypadku innych chorób czy problemów zdrowotnych.
Problem fatfobii oraz szczerej rozmowy o chorobie otyłości stał się także mottem tegorocznego Dnia Otyłości, które obchodzimy 4 marca.