
9 lutego. Narodowy Dzień Pizzy
9 lutego 20229 lutego obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pizzy. W tym samym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pizzy w wielu krajach na świecie jak np. USA, ale nie wszędzie. We Włoszech na przykład Narodowy Dzień Pizzy obchodzony jest 17 stycznia, w Brazylii 31 sierpnia, a w Wielkiej Brytanii 1 lipca.
W tym roku Światowy Dzień Pizzy (World Pizza Day) pokrywa się z tym obchodzonym we Włoszech, także 17 stycznia..
Pizza ma bogatą historię. Pierwsze wzmianki o pizzy, a właściwie potrawy do niej podobnej sięgają czasów starożytnych. Podobne, okrągłe placki były już jedzone przez Antycznych Rzymian czy Greków.
Obecnie przyjmuje się, że pizza znana współcześnie powstała we Włoszech. Najstarsza pizzeria we Włoszech (Antica Pizzeria) została otwarta w Neapolu w 1738 r. Od początku pizza była uważana jako jedzenie dla „biedoty”, ale szybko znalazła uznanie „wyższych sfer”.
Prawdopodnobie najbardziej znana legenda, o której wielu z nas mogło słyszeć to historia królowej Margarity, która po zjednoczeniu Włoch wraz z mężem w 1889 r. wizytowała Neapol. Kucharz Raffaelo Esposito zaserwował królewej 3 rodzaje pizzy, ta zaś zachwyciła się nową wersją z mozzarellą w kolorze flagi Włoch (biały kolor – mozzarella, zielony – bazylia, czerwony – pomidory). Od tamtej pory pizza ta spotykana jest pod nazwą Margarita.
Jak jednak pizza ma się do zdrowego jedzenia? Czy możemy ją tak codziennie bezkarnie jeść? Czy może pojawić się w jadłospisie osoby odchudzającej się?
Odpowiedź jest i tak i nie.
Pizzy oczywiście nie należy spożywać codziennie, ale jeżeli będziemy ją jeść tylko raz na jakiś czas, albo nawet przygotujemy ją samodzielnie to myślę, że bez wyrzutów sumienia możemy ją czasem skosztować.
W związku ze zbliżającymi się Walentynkami dziś na zdjęciu pizza inna niż wszystkie… pizza w kształcie serca !