„Wybuchy” aktywności, a długość życia. Badanie

29 grudnia 2022 Autor admin

8 grudnia na łamach czasopisma „Nature Medicine” pojawił się artykuł naukowców z Uniwersytetu w Sydney prezentujący pierwszą na świecie analizę korzyści płynących z energicznej aktywności fizycznej w ramach codziennych zajęć. Naukowcy odkryli, że nawet trzy, cztery jednominutowe „wybuchy” aktywności fizycznej (one-minute bursts of activity) zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci, szczególnie z powodu chorób układu krążenia.
Badacze nazwali ten rodzaj wysiłku „energiczną, przerywaną aktywnością fizyczną związaną ze stylem życia”, inaczej VILPA (vigorous intermittent lifestyle physical activity).
Na potrzeby badania naukowcy wykorzystali dane z zegarków GPS z pomiarem tętna i prędkości, za pomocą których monitorowali aktywność ponad 25 tysięcy niećwiczących uczestników. Każda aktywność zarejestrowana w tej grupie była więc aktywnością przypadkową, wykonywaną w ramach codziennego życia.
Badacze wyliczyli, że 11 aktów VILPA dziennie wiązało się z 65% zmniejszeniem ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych i 49% spadkiem ryzyka zgonu związanego z chorobami nowotworowymi (w porównaniu do całkowitego braku VILPA).

Także pamiętajmy moi drodzy, że każda aktywność się liczy.