Badanie poziomu cukru we krwi

18 listopada 2022 Autor admin

Badanie poziomu cukru we krwi wykonuje się zarówno u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, aby monitorować jej przebieg i dostosowywać terapię do aktualnego stanu zdrowia chorego, jak i osób zdrowych, u których podwyższone stężenie glukozy we krwi, może świadczyć o utajonej cukrzycy u pacjenta.
Badanie wykonuje się na czczo, po co najmniej 12 godzinach od ostatniego posiłku.

Określenie poziomu cukru we krwi to podstawowe badanie, którego wyniki mogą zakwalifikować pacjenta do wykonania bardziej specjalistycznych testów. W przypadku glukozy norma wynosi 70-99 mg/dL (3.9 do 5.5 mmol/L). Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi rozpoczyna się od 100-125 mg/dL (5.6 do 6.9 mmol/L). Mówimy wówczas o stanie przedcukrzycowym, który jednak można opanować dzięki wprowadzonemu odpowiednio szybko leczeniu, w tym prawidłowej diety. Diagnoza cukrzycy pojawia się w sytuacji, gdy w wynikach badań krwi glukoza przekroczy poziom 126 mg/dL (7.0 mmol/L). Należy wtedy natychmiast podjąć leczenie.

Warto także wiedzieć, że możemy zdiagnozować nie tylko zbyt wysoki, ale również zbyt niski poziom glukozy we krwi czyli tzw. hipoglikemię. Występuje ona zwykle jako powikłanie cukrzycy wywołane np. nieprawidłowym leczeniem, lub w wyniku gwałtownego spadku masy ciała spowodowanego nieprawidłową lub zbyt restrykcyjną dietą (nieregularne przyjmowanie posiłków, głodzenie się).
W skrajnych przypadkach hipoglikemii może dojść nawet do wstrząsu hipoglikemicznego, który objawia się utratą przytomności, a w konsekwencji może doprowadzić nawet do zapadnięcia w śpiączkę.